Zakup on-line – strzeż się oszusta!

Z rynkowych badań wynika, że wzrost sprzedaży internetowej w Polsce jest ogromny. Rynek staje się coraz obszerniejszy również za sprawą poprawiającego się bezpieczeństwa transakcji zawieranych przez sieć. Niemniej jednak warto trzymać się na baczności i stosować się do kilku rad.

Pierwsza – mega okazje na portalach aukcyjnych traktuj zawsze jako potencjalne naciągactwo – szczególnie na dużych platformach sprzedażowych pojawiają się często naprawdę niewiarygodne oferty, które w późniejszym czasie nierzadko okazują się oszustwem. Dlatego też zawsze warto się kierować rozsądkiem – jeśli ktoś oferuje markowe firanki i zasłony w cenie, która zdaje się być niższa od możliwych kosztów produkcji raczej nie decydujmy się na zakupy u takiej osoby, czy też w takowym sklepie.

zakupy on line

Drugą zasadą niech będzie czujność – ma się ona tyczyć przede wszystkim nowo-zawieranych relacji handlowych. Jeśli chcemy dokonać zakupów w danym sklepie internetowym po raz pierwszy w życiu to warto dowiedzieć się czegoś więcej o takim miejscu. I należy to zrobić jak najbardziej wnikliwie. Wbrew pozorom odpowiednie prześledzenie historii sprzedającego nie jest banalnie łatwą sprawą. W dobie olbrzymiej konkurencyjności w sieci aż roi się od nieprawdziwych i po prostu sfałszowanych opinii zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Warto więc w tym całym marketingu odnaleźć jakiś sensowny algorytm i według niego postępować.

Patrz na historię miejsca – sklepy internetowe nierzadko chwalą się swoją historią, ma to być gwarancja udanych zakupów – ilość klientów rzekomo odwiedzających witrynę da się zmienić, jednak wiem domeny na której stoi sklep często może być podstawą do tego by dowiedzieć się jak długo w danym miejscu funkcjonuje sklep. Wiadomo – jeśli dana firma działa w sieci od kilku lat, to musi być uczciwym przedsiębiorstwem inaczej bowiem zniknęłam by z pola widzenia.

Na koniec rada – warto kupować w sklepach specjalistycznych. Na platformach wielkotowarowych łatwiej trafić na oszusta. Mniejsze ryzyko gdy dokonujemy zakupów w sklepie internetowym o konkretnym profilu. Jeśli sprzedaje on firanki i zasłony i tylko takie wyroby ma w swojej ofercie to nie tylko mamy większą pewność, że zakupimy towar odpowiedniej jakości i od atrakcyjnej cenie, lecz również zyskujemy poczucie bezpieczeństwa podczas zawierania takowych transakcji.

Podsumowując – świat zakupów internetowych jest dziś względnie bezpieczny, jednak jak wszędzie zdarzają się ludzie nie do końca mający dobre zamiary. Dlatego też wydając pieniądze przez Internet musimy robić to w sposób racjonalny i sprawdzony.