Ryczał ewidencjonowany-komu to się opłaca?

Ryczałt ewidencjonowany to jedna z kilku form rozliczania podatku dochodowego, jaką mogą wybrać przedsiębiorcy. Obecnie z tej formy korzysta mniej jak milion przedsiębiorców. Ma ona swoje zalety i wady. Głównym plusem jest to, że ryczałt jest prosty w swojej konstrukcji można więc rozliczać go bez udziału księgowej. W ryczałcie jest kilka stawek podatkowych.

Przy działalności handlowej obowiązuje 3% a przy działalności wytwórczej 5, 5%. Generalnie liczy się go bardzo prosto. Jest to podatek płacony od obrotu. Jeśli ktoś sprzeda w miesiącu towary na 3000 zł to od tej kwoty najpierw odejmuje składki na ubezpieczenia społeczne. To co zostanie mnożymy przez 3%. Następnie od wyniku odejmujmy składkę zdrowotną. Przy niskich dochodach zwykle wychodzi zerowy podatek.

Minusem ryczałtu jest fakt, że nie można niczego zaliczyć w koszty, nie można rozliczać się z małżonkiem ani korzystać z ulg. Jest to korzystna forma rozliczeń dla tych podmiotów, gdzie koszt produktu czy usługi stanowi niewielki procent końcowej ceny. W ten sposób chętnie rozliczają się osoby trudniące się handlem obwoźnym, fryzjerzy, szewcy czy hydraulicy.