Czy w Polsce są dobre warunki do zakładania biznesu?

Obecnie nasz kraj przeżywa prawdziwy boom star up’ów. W kręgach młodych studentów informatyki z dużych miast niemodne jest nieposiadanie własnego, kiełkującego biznesu. Czy Polacy mają żyłkę biznesmenów? Czy kraj nad Wisłą sprzyja zakładaniu firmy?

Warszawę przegoniły tylko Pekin i Kuala Lumpur

Polska (ze szczególnym naciskiem na: Warszawę, Kraków i Poznań) zajęła wysokie trzecie miejsce w tegorocznym zestawieniu krajów przyjaznych biznesowi ułożonym przez Brighton School of Business and Management. Wyprzedziły nas tylko takie aglomeracje jak serce Chin czyli Pekin oraz stolica Malezji – Kuala Lumpur. Naukowcy docenili, że systematycznie zwiększamy pieniądze na rozwój, mamy niezłe środowisko do tworzenia firm oraz zasłynęliśmy kilkoma rozwiązaniami, które podbiły świat. Za największe sukcesy przedsiębiorców uważa się takie marki jak: Allegro, Naszą Klasę oraz Onet.

W Polsce prężnie działa środowisko Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, pomagając młodym biznesmenom stawiać pierwsze kroki i zdobywać inwestorów. W tym roku został otwarty Google Campus w Warszawie, pierwszy tego typu globalny system w Europie Środkowej. Podobne placówki z powodzeniem działają w Sao Paulo czy Madrycie. Ulokowanie tak ważnego ośrodka technologicznego nad Wisłą z pewnością przyciągnie do Polski niejeden zagraniczny biznes. W naszym kraju prężnie funkcjonuje aż 40 parków technologicznych, w tym 12 posiada najnowocześniejsze laboratoria i pracownie do rozwoju firm z obszaru high-tech..

W przeciwnym nurcie niż Europa

W Europie wciąż można odczuć skutki kryzysu ekonomicznego, który daje się we znaki młodym oraz małym przedsiębiorcom. Jednak jak pokazują tendencje, Polskie firmy bardzo dobrze radzą sobie z przeciwnościami losu. Ponadto bardzo ważna jest dobra sytuacja rynkowa kraju. W trzecim kwartale 2015 roku PKB wzrosło o 3,5%. Ekonomiści prognozują, że ten rok będzie równie sprzyjający dla rodzimej gospodarki. Pod względem rozwoju wyprzedziliśmy wszystkie kraje OECD (zestawienie 34 najlepiej rozwiniętych krajów na świecie) w latach 2007-2014.

Co roku powstaje ranking Doing Business, który klasyfikuje wszystkie państwa świata pod względem łatwości zakładania i prowadzenia biznesu. W tym roku znaleźliśmy się na 25. miejscu spośród 189 krajów. W 2010 r. znajdowaliśmy się na 76. pozycji. Stabilna i rozwijająca się gospodarka, miejsca sprzyjające biznesowi oraz sprzyjające środowisko przedsiębiorczych Polaków – to wszystko sprawia, że w naszym kraju coraz lepiej prowadzi się firmę i o wiele łatwiej odnieść sukces.