Kredyt inwestycyjny

Każdy przedsiębiorca może skorzystać z kredytu inwestycyjnego w celu sfinansowania inwestycji. W życiu firmy nastaje taki moment, iż należy rozbudować lub powiększyć działalność. Jest to niezbędne do dalszego rozwoju firmy. Osobie zaciągającej kredyt zależy na powiększeniu dotychczasowego majątku. Gdy już otrzymamy kredyt to, na co można przeznaczyć środki pieniężne? Jakie są zobowiązania tego kredytu?

Kredytobiorca musi przeznaczyć pieniądze na środki materialne, czyli wyposażenie: sprzęty, urządzenia, samochody, maszyny, rozbudowę firmy. Kolejnym zobowiązaniem finansowym jest restrukturyzacja, związana z przekształceniem struktury rynkowej oraz ostatnim elementem jest zakup nowych obiektów. W kredytach inwestycyjnych oprocentowanie jest zmienne, często wymagany jest wkład własny.

Składając wniosek do banku należy podać, jaka kwota jest nam potrzebna oraz na jaki cel. Często wiąże się to z przygotowaniem kosztorysu a nawet dobrze zrealizowanego biznesplanu. Do takiego wniosku dołącza się jednocześnie przychody firmy. Gdy już uzyskamy kredyt, możemy w każdym momencie dokonać spłaty kredytu. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji następuje podpisanie umowy. Raty tego kredytu udzielane są zazwyczaj na dłuższy okres, od 20 do 25 lat. Banki, jakie oferują kredyty inwestycyjne to: Idea Bank SA, Getin Bank, mBank. Kredyt inwestycyjny skierowany jest dla firm, które utrzymują się na rynku ponad rok czasu. Banki finansują zwykle około 70% inwestycji, stosując hipotekę jako zabezpieczenie.

 

Polecane artykuły:

Kupuj z głową – to wcale nie jest takie trudne!

Faktoring – dla kogo?