Archiwum dla Marzec, 2016

Własny zysk daje wolność

Ludzie interesów znakomicie zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo trudno jest prowadzić własną działalność gospodarczą. Taki stan rzeczy wymaga nie lada odpowiedzialności. Trzeba być niezwykle zmotywowanym na sukces i wytrwałym, ponieważ nie zawsze wszystko udaje się na samym wstępie.

 

 
W drodze na sam szczyt bardzo pomaga silna wola. To ona przełamuje bariery i pomaga w sytuacjach, kiedy wszystko inne zawodzi. A takie zdarzenia niezwykle często występują w życiu typowego człowieka interesów. I nie ma tu żadnego znaczenia, jaki jest kaliber działania. Czy to będzie mały, osiedlowy kiosk, czy też olbrzymia firma.
Naukowcy dowodzą, że osoby zarabiające na własnym biznesie mają typowe dla tej grupy społecznej cechy. Są to na przykład: potrzeba samodzielnego wpływu na rzeczywistość oraz chęć kontrolowania wszystkiego. Takie tendencje sprawiają, że dana osoba nie odnajduje się w pracach, które wymagają podporządkowania.
Życie na swoim to plusy i minusy. Za oraz przeciw. Nie warto jednak rezygnować z własnych marzeń z tak błahej przyczyny, jak lęk przed przyszłoscią.

Czy inwestycja w złoto to dobry pomysł?

Posiadając oszczędności często pewnie zastanawialiście się, w co je zainwestować. Pierwszym pomysłem zapewne była lokata. Ale po przeliczeniu wychodzi na to, że zyski z lokaty ledwo co przebiją stopę inflacji i zarobimy niewiele. Giełda wydaje się zbyt niebezpieczna a osoby, które nie mają o niej pojęcia z pewnością więcej stracą inwestując tam niż zyskają.

A może inwestycja w złoto będzie dobrym pomysłem? Złoto od wielu wieków było doskonałym surowcem do lokowania pieniędzy. Niezależnie od panującej sytuacji gospodarczej czy też politycznej złoto dawało od tysięcy lat stabilny wzrost. Oczywiście inwestycję w złoto należy traktować jako inwestycję długoterminową, która zaowocuje dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach. Inwestorzy, którzy ulokowali swoje oszczędności w tym drogocennym kruszcu mogą spać spokojnie, bo pomimo chwilowych skoków i spadków cen złota ich pieniądze są bezpieczne i przynoszą oczekiwany zysk. Zapraszam do moich kolejnych wpisów związanych z inwestowaniem pieniędzy.

Własny biznes nie jest taki wspaniały.

Wiele osób pracujących na etacie uważa, że posiadanie własnego biznesu polega na wydawaniu pieniędzy na wakacje, nowe auta i inne luksusowe rzeczy, a całą pracę wykonują pracownicy. Otóż prawda jest zupełnie inna. Posiadanie własnego biznesu to często praca 24 godziny na dobę. Przedsiębiorca jest w pracy nawet, wtedy gdy już wszyscy pracownicy są we własnych domach. Różnego rodzaju załatwienia, wypełnianie dokumentów, poszukiwanie nowych kontrahentów to tylko część obowiązków osoby prowadzącej biznes.

Prowadząc własny interes jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za własnych bliskich, których utrzymujemy, ale tez za rodziny wszystkich naszych pracowników. W przypadku upadku naszej firmy, dla większości naszych pracowników jest to katastrofa. Zostają bez pracy i tym samym środków do życia.

Oczywiście jest też wiele pozytywnych aspektów związanych z prowadzeniem własnej firmy np. niezależność finansowa, ale o tym dowiecie się z moich kolejnych wpisów, na które serdecznie zapraszam już niedługo.

Karty kredytowe w odwrocie?

Jeszcze kilka lat temu banki bardzo chętnie rozdawały klientom karty kredytowe, a klienci chętnie zapełniali nimi portfele. Na przestrzeni ostatniego roku sytuacja zaczęła się zmieniać, a analitycy bankowi zwrócili uwagę na wzrastającą tendencję do rezygnowania z niepotrzebnych kart.

Polacy zauważyli już, że nieużywane karty kredytowe oznaczają niepotrzebne koszty i w trosce o swoje finanse oczyszczają z nich portfele. Tego rodzaju plastików jest obecnie dużo mniej niż jeszcze rok temu. Ciekawe jest jednak to, że zarobek banków z transakcji przeprowadzanych kartami kredytowymi wcale się nie zmniejszył.

Dowodzi to jedynie tego, że likwidowane są nieaktywne karty, ale są klienci, którzy ich potrzebują i regularnie używają. Dostosowując się do sytuacji banki stawiają obecnie nie na ilość, ale jakość i dostosowanie kart do poszczególnych grup klientów.

Zwykłą kartę kredytową może otrzymać już osoba, która ma od 1000 zł stałego dochodu. Platynowe karty kredytowe są przeznaczone dla najzamożniejszych klientów. Pomiędzy tymi typami znajduje się jeszcze szereg produktów, które są regularnie promowane przez różnego typu programy premiujące, polegające na zbieraniu punktów za częste korzystanie z karty. Aby zachęcić klientów do posiadania karty kredytowej banki wyposażają je także w dodatkowe funkcje np. funkcje płatności zbliżeniowych zarezerwowana dotąd dla kart debetowych.

Kredyt – sposób na zarobienie pieniędzy

Nie wszyscy wiedzą, że zadłużanie czasem się opłaca. No, może wiedzą o tym przedsiębiorcy, którzy często takie sposoby stosują. Jeden ze sposobów to poniekąd zostanie przedsiębiorcą. Załóżmy, że weźmiemy kredyt na 300 000 zł. Za te pieniądze kupujemy mieszkanie, które następnie wynajmujemy. Gdzie tu zarobek? No, właśnie, zarobek jest właśnie tu. Wynajmując mieszkanie pobieramy opłatę za jego wynajem. Idealna to taka, która pokryje nam miesięczną ratę kredytu. W ten oto sposób spłacamy nasz kredyt bez żadnego obciążenia domowego budżetu.

 

 

 

 

Po latach jesteśmy właścicielami mieszkania bez zobowiązań pieniężnych. Teoretycznie właśnie tak to zadziała, natomiast w praktyce trzeba się zabezpieczyć przed kilkoma ewentualnościami. Na przykład nasi lokatorzy nie mogą być z tych co dewastują mieszkania, a także muszą być wypłacalni, żebyśmy nie wpadli w kłopoty finansowe. Większe ryzyko niż zysk? Dla niektórych będzie to zbyt wielki stres i za dużo niewiadomych i słusznie. Inni zwietrzą okazję i jeśli będą dość przedsiębiorczy, to tylko zyskają. Do której grupy należysz?