Karty kredytowe w odwrocie?

Jeszcze kilka lat temu banki bardzo chętnie rozdawały klientom karty kredytowe, a klienci chętnie zapełniali nimi portfele. Na przestrzeni ostatniego roku sytuacja zaczęła się zmieniać, a analitycy bankowi zwrócili uwagę na wzrastającą tendencję do rezygnowania z niepotrzebnych kart.

Polacy zauważyli już, że nieużywane karty kredytowe oznaczają niepotrzebne koszty i w trosce o swoje finanse oczyszczają z nich portfele. Tego rodzaju plastików jest obecnie dużo mniej niż jeszcze rok temu. Ciekawe jest jednak to, że zarobek banków z transakcji przeprowadzanych kartami kredytowymi wcale się nie zmniejszył.

Dowodzi to jedynie tego, że likwidowane są nieaktywne karty, ale są klienci, którzy ich potrzebują i regularnie używają. Dostosowując się do sytuacji banki stawiają obecnie nie na ilość, ale jakość i dostosowanie kart do poszczególnych grup klientów.

Zwykłą kartę kredytową może otrzymać już osoba, która ma od 1000 zł stałego dochodu. Platynowe karty kredytowe są przeznaczone dla najzamożniejszych klientów. Pomiędzy tymi typami znajduje się jeszcze szereg produktów, które są regularnie promowane przez różnego typu programy premiujące, polegające na zbieraniu punktów za częste korzystanie z karty. Aby zachęcić klientów do posiadania karty kredytowej banki wyposażają je także w dodatkowe funkcje np. funkcje płatności zbliżeniowych zarezerwowana dotąd dla kart debetowych.