Skąd wziąć pieniądze na otwarcie firmy?

Źródło finansowania własnego biznesu w znacznej mierze zależy od indywidualnej sytuacji przyszłego właściciela firmy.

Na początek można rozważyć to, co ma się pod ręką.

Po pierwsze – oszczędności. Można skorzystać częściowo z już posiadanych pieniędzy. Dobrym rozwiązaniem jest także, szczególnie gdy mamy pomysł i potrzebujemy jeszcze czasu, aby go dopracować – aby odkładać pieniądze na ten konkretny cel przed otwarciem firmy. Kilka miesięcy zaciśnięcia pasa, pozwoli zgromadzić spory wkład własnych środków.

Po drugie – rodzina. Wielu z nas uważa, że to dobry partner jedynie do zdjęcia. Być może jednak warto podpytać o pożyczkę albo nawet zainteresować pomysłem na biznes i zaproponować udział w zyskach w zamian za wsparcie finansowe na początku działań.

Po trzecie – Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości – to spore wsparcie formalne niewielkim kosztem, bo 250zł/m-c. Nie ma tu też znaczenia wiek i staż biznesowy.

Po czwarte – dotacje z UE według aktualnego harmonogramu realizacji przyjętych programów, czy też w formie pożyczki, kredytu lub poręczenia.

Po piąte – spółdzielnia socjalna – to mało znany temat, ale do założenia wystarczy 5 bezrobotnych osób, odpowiada się tylko do wysokości zainwestowanego kapitału a przez 2 lata można ubiegać się o refundację ZUS-u.

Po piąte – kredyt na działalność gospodarczą. Jest to bardzo łatwo dostępne dofinansowanie. Warto jednak zwrócić uwagę na to w jaki sposób taki kredyt będziemy mogli spłacać, bo kosztem jest nie tylko oprocentowanie, ale np. opłata za aneks do harmonogramu spłaty.

Po szóste – pożyczka społecznościowa, której zasady są coraz powszechniej znane a środki można przeznaczyć na firmę.

 

 

Po siódme – konkursy biznesplanów organizowane najczęściej przez banki lub gigantów biznesu.

Po ósme – stosunkowo nowy sposób – crowdfunding.

Po dziewiąte – Aniołowie Biznesu, czyli bogate osoby, które chcą inwestować w nowe przedsięwzięcia.

Po dziesiąte – dotacja z Urzędu Pracy.

Po jedenaste – wspólnik.