Pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe przywędrowały do polski z Wielkiej Brytanii. Pierwszy powstały na wyspach serwis cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Czym właściwie są pożyczki społeczne? Opierają się one na bardzo prostym założeniu portalu społecznościowego, zrzeszającego dwa grona użytkowników. Po jednej stronie mamy do czynienia z ludźmi potrzebującymi gotówki, po drugiej osobami mającymi kapitał przeznaczony do inwestycji.

Dalszy schemat działania jest bardzo prosty. Przyszli pożyczkobiorcy zakładają wnioski pożyczkowe, opisując w nich bardzo dokładnie swoją sytuację finansową, a także cel na który przeznaczą otrzymane środki. Inwestorzy na postawie dostępnych danych, historii pożyczkobiorcy oraz raz bardziej doświadczonych pożyczkodawców, oceniają ryzyko danej inwestycji i decydują czy udzielą pożyczki.

Tak prosty mechanizm, często staje się powodem do nadużyć przez nieuczciwych pożyczkobiorców, jednak istnieje wiele mechanizmów prawnych dzięki którym inwestorzy zgodnie z prawem mogą odzyskiwać swoje należności.