Koniec mitu prywaciarza

1 lutego 2016

Rodzime spółki to nie jest mit, nie jest to także zbiór kilkuosobowych spółek łączących się w całość. Istnieją firmy, złożone z jednej osoby które produkują ogromne ilości krajowego PKB, a przy tym zarządzane są przez jedną osobę. Idealnym przykładem jest sukcesja w Cyfrowym Polsacie – polegała ona na przekazaniu władzy w Cyfrowym Polsacie z ojca na syna. Sprawdzając rynek europejski okazuje się, ze ponad 14 milionów firm działających w Europie posiada sten charakter działalności.

Spółki rodzime są obdarzane dużo większym zaufaniem – idealnie widać to na przykładzie polskiego rynku gdzie firmy rodzinne są bardziej szanowane i poważane. Większość pytanych o firmy rodzinne stwierdziła, że są to ludzie bardzo pracowicie oraz zaradni.

W obecnych czasach biznes rodzinny jest poważany jako ten kojarzony z dobrą tradycją oraz jakością. Właściciele dbają o jakość oferowanych przez nich produktów, wszystko ze względu na to, że pieczętują je bardzo często swoim własnym nazwiskiem.

Jeszcze całkiem niedawno prywatne firmy były postrzegane w kraju jako coś złego. Dużo większą popularnością tego czasu cieszyły się przedsiębiorstwa publiczne. Sytuacja ta zmieniła się dopiero po 1956 w momencie tak zwanej odwilży. Było to związane z usunięciem bardzo dużej ilości działaczy oraz wysoko postawionych członków partyjnych.

Firmy rodzinne są bardzo potrzebne krajowej gospodarce. Idealnie to widać na przykładzie Niemiec, gdzie podstawę kraju stanowi waśnie sektor prywatny. Firmy prywatne i rodzinne są wyznacznikiem trendów zarówno pod względem solidnego wykonania jak i gwarancji najwyższej jakości. Dzięki szybkiemu rozwojowi sektora prywatnego aż 75% wszystkich europejskich firm rodzinnych przewiduje dalsze sukcesy w swojej działalności. Zaledwie bardzo mały odsetek – około 8% – uważa że ich sytuacja może się pogorszyć.

Mając to na uwadze bardzo ważne jest aby nie tyle co wspierać prywatny sektor, a nie przeszkadzać mu w rozwoju. W głównej mierze chodzi o kwestie regulacyjne, które są ciągle zawiłe i mogą uprzykrzyć życie przedsiębiorcom.