Jak uzyskać debet?

Coraz więcej osób decyduje się skorzystać z debetu w sytuacji, gdy na koncie kończą się potrzebne pieniądze. A czym w ogóle jest debet?

To dodatkowa kwota, którą bank oddaje użytkownikowi konta ponadto, co wpłynie na nie ze źródeł trzecich, np. od pracodawcy. Inaczej mówiąc jest to maksymalne dozwolone ujemne saldo konta.

 

Aby uzyskać możliwość wzięcia debetu należy złożyć do banku odpowiedni wniosek; osobiście, telefonicznie lub drogą internetową. Niekiedy zostaje on przyznany równocześnie z czasem założenia konta.

Dobry debet to taki, którego oprocentowanie w skali roku nie przekracza 10%; jeżeli jest wyższe warto zastanowić się nad zmianą usługodawcy.

 

Jaka kwota debetu jest najczęściej przyznawana? Najpowszechniej przyznaje się debet o równowartości dwóch miesięcznych dochodów odnotowanych na koncie bankowym.

Debet spłaca się automatycznie w czasie, gdy na konto jego użytkownika wpływają pieniądze, tak więc jest on spłacany w pierwszej kolejności.

 

Jako jednorazowa doraźna pomoc debet jest dobrym rozwiązaniem, jednak trzeba uważać, by nie uwikłać się w spiralę długów, które będą narastały z każdym kolejnym miesiącem.