Czym różni się pożyczka od kredytu?

14 kwietnia 2016

Bardzo wiele osób myli dwa pojęcia z dziedziny bankowości – pożyczkę i kredyt. Są to dwa całkiem różne świadczenia, które diametralnie się od siebie różnią. Przede wszystkim udzielanie kredytów jest zarezerwowane dla banków. Inne instytucje finansowe nie mogą ich udzielać.

Parabanki oraz inne tego typu firmy mogą jedynie udzielać krótkoterminowych pożyczek, które nie są tak wysokie jak kredyty. Ponadto pożyczkę można spożytkować dowolnie, na wybrany przez siebie cel i nie trzeba się tłumaczyć przed instytucją, która jej udzieliła. Kredyty najczęściej udzielanie są na konkretny cel, na przykład kredyt hipoteczny na zakup domu lub mieszkania, czy kredyt studencki w ofercie dla młodych osób kontynuujących swoją edukację. Istotny jest również termin, w którym zobowiązanie finansowe zostaje zaciągnięte.

W przypadku kredytów jest on liczony w latach, natomiast pożyczki najczęściej spłaca się w kilka miesięcy. Oczywiście są odstępstwa od tych reguł – pożyczkę można wziąć na zakup jakiegoś asortymentu, w postaci zakupu ratalnego, który spłaca się nawet pięć lat. Pożyczki są również bardziej elastyczne w kwestii wysokości oraz ilości rat – firmy pozwalają na coraz większą możliwość ich regulacji, aby przyciągnąć jak największą liczbę klientów.