Co powinieneś wiedzieć o pożyczkach dla firm?

27 listopada 2015

Pozyskiwanie środków finansowych to kwestia ważna na każdym etapie zarządzania firmą. Być może w którymś momencie pojawi się konieczność rozpatrzenia wzięcia pożyczki. Co powinieneś wziąć pod uwagę?
Kredyt a pożyczka
Podstawową nie zawsze widoczną w praktyce różnica jest to, że zgodnie z ustawą kredytów udzielają wyłącznie banki. W przypadku pożyczki – jest większa swoboda prawna.
Pieniądze z banku
1. Kredyt obrotowy – najczęściej na stosunkowo krótki czas, na bieżące potrzeby firmy. Może przyjmować formę debetu na koncie. Mamy tez kredyt płatniczy na konkretne zobowiązanie.
2. Kredyt inwestycyjny – raczej długoterminowy, w którym firma spłaca kredyt z osiągniętych zysków. Najczęściej powinna mieć zabezpieczony wkład własny na kredytowane przedsięwzięcie i jasno określone cele jego realizacji.
3. Szybkie i drogie formy pozyskania funduszy to:
– kredyt lombardowy – pod zastaw wybranych dóbr,
– kredyt dyskontowy – bank kupuje weksel przed upływem terminu płatności,
– kredyt akceptacyjny – bank będzie zgadzał się na weksle wystawione na rzecz swojego klienta,
– factoring – firma wpłaca zyski do banku a ten oddaje je pomniejszone o prowizję.

Trzeba zauważyć, że na koszty kredytu składają się oprocentowanie, prowizja, ale też np. ubezpieczenie, a czasem również konieczność otwarcia rachunku w danym banku.
Pożyczka pozabankowa
Sprawdza się najbardziej w dwóch przypadkach. Gdy zdaniem banku mamy nieakceptowaną historię kredytową a drugie – mamy potrzebę szybkiego pozyskania pieniędzy wynikająca np. z okazji biznesowej. Aby w związku z pośpiechem uniknąć złych konsekwencji zawarcia umowy pożyczki, powinniśmy przede wszystkim wybierać umową skonstruowaną w sposób jasny i gwarantującą bezpieczne terminy spłaty. Uczciwa firma pożyczkowa nie wstydzi się swoich umów i chętnie udostępni wzory przed dniem podpisania.